Пилешки батаци со костени

Пилешки батаци со костени

Костените на вака подготвено пилешко му даваат посебен вкус…

Состојки:

 • 5 пилешки батаци без коски
 • лажица маслиново масло
 • 2 праза исечени на кругови
 • сол и бибер
 • шолја пилешки бујон
 • шолја варени костени, исечени на четвртини
 • 2 лажици сенф
 • масло за пржење

Начин на подготовка:

 1. Пилешкото посолете го и побибирете го.
 2. Во тава загрејте масло на средна температура и пропржете го пилешкото околу 5 минути од секоја страна, додека не порумени, па префрлете го во чинија.
 3. Намалете ја температурата на ринглата и додајте исечкан праз во тавата, па и него зачинете го со сол и бибер. Пржете го додека не омекне, околу 5 минути. Додајте 2 лажици бујон и измешајте. Додајте ги и варените костени, како и остатокот од бујонот. Вратете го пилешкото во тавата. Поклопете ја тавата и оставете го јадењето да се готви уште 10-15 минути.
 4. На крај додајте сенф и послужете го пикантното пилешко.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Зеленчукова супа

Крем супа од моркови

Телешка супа со куркума и брокула

Мисиркина супа со јајце

Пролетна супа

Јагнешка чорба по традиционален рецепт

Крем чорба од тиква и компири