Овој дел од морковот сите го фрламе а е најздравиот!

Овој дел од морковот сите го фрламе а е најздравиот!

Секоја домаќинка дури и најискусната која е во кујна со години, ја прави оваа грешка. Веројатно откако ќе прочитате ќе сфатите дека и вие го правите истото.Имено, сите го фрламе листот од морковот, а тој содржи најмногу витамини, освен плодот.

Богат извор на витамини и минерали, богат е со витамини Ц и К, делува благотворно за чистење на токсините и има минерали за добар метаболизам. Листот спречува и тумор, забоболка и воспаленија.

Листовите се користат во салати и омлети.

Исто така може да се направи и чај корисен за чистење на телото.

Повеќе на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

 

singlepost_text