Тука греши и најискусната домаќинка: Најчести грешки кои ги правиме со компирот

Тука греши и најискусната домаќинка: Најчести грешки кои ги правиме со компирот

Компирите се омилено јадење на сите генерации, но иако домаќинките приготвуваат со години, веројатно секоја од нив има направено некоја од овие грешки.ЗАМРЗНУВАЊЕ

Компирот треба да се јаде свеж, веднаш по лупењето и печењето или пржењето. Скробот на ниска температура се претвара во шеќер и станува мошне штетен. Дрвени кутии во потемни простории се идеални за чување на компирите.

ПОДГРЕВАЊЕ

Компирот е една од намирниците кои стануваат отровни и штетни кога ќе ги подгрееме. Се ослободуваат тешки метали и се нарушува балансот на организмот.

Повеќе вести на Готви.мк:

ФОТО: Фестивал на виното во Македонско село – Втора вечер

Почнува Фестивалот на виното во Македонско село – Еве ја програмата

„Македонско село“ – магнет за домашните гости и странските туристи

Проверете кога имате автобус до „Македонско село“ – ЈСП со нова автобуска линија

Автентични куќи, хотел, ресторани… Отворен комплексот „Македонско село“

ЕКСКЛУЗИВНО ФОТО: Ѕирнете во внатрешноста на комплексот „Македонско село“