Ручек за десет минути: Полнети пиперки со вкусен фил

Ручек за десет минути: Полнети пиперки со вкусен фил


Направете необични полнети пиперки со вкусен фил од туна. Ручек за четири лица, готов за десет минути.

Состојки:

 • 8 пиперки
 • 250 гр туна
 • 8 лажици ориз
 • 2 домати
 • 3 компири
 • 4 моркови
 • 2 главици кромид
 • оригано, вегета, сол и бибер

Подготовка:

 1. Издинстајте го кромидот, тргнете го од шпорет и додајте го целот зеленчук исечен на коцки, потоа туната и оризот, па промешајте.
 2. Ставете зачини, па со смесата полнете ги пиперките.
 3. Печете во плех со вода половина час на 200 степени.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Солени палачинки

Палачинките на Леа

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка