Рецепт за највкусните маринирани шампињони (ВИДЕО)

Рецепт за највкусните маринирани шампињони (ВИДЕО)

Лесно се подготвуваат и се поевтини од оние кои ги купувате во продавница…

Овие маринирани печурки сигурно ќе бидат неизоставен дел од вашата зимска трпеза. Одлични се како прилог и добро ќе ви дојдат за зимскиот пост.

Состојки:

  • 6 кг шампињони
  • 500 мл вода
  • 1 л алкохолен оцет
  • 80 гр шеќер
  • 30 гр сол
  • 100 мл масло
  • 1 кесичка бибер во зрно
  • 5-6 ловоров лист

А како можете да ги подготвите погледнете во видеото во прилог:

Повеќе рецепти на Gotvi.mk

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки

Пијани печурки

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

Динстано телешко со печурки

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Брзо и посно: Печурки со сусам

Мусака со печурки

Печурки во бел сос

singlepost_text