Немате идеи за ручек: Изненадете го семејството со солена торта

Немате идеи за ручек: Изненадете го семејството со солена торта

Пробајте нешто ново и посебно во кујната. Направете вкусна солена торта со месо и пиперка.

Состојки:

 • 400 гр телешко месо
 • 2 јајца
 • 2 кришки леб
 • 2 пиперки
 • 2 лажици кисела павлака
 • 2 лукчиња
 • 1 лажица вегета
 • бибер

Подготовка:

 1. Лебот потопете го во млекото, исцедете го па издробете го.
 2. Додајте го меленото месо, ренданиот лук, јајцата и зачините.
 3. На плех ставете дел од смесата, па ставете пиперки и потоа уште еден ред од месото.
 4. Премачкајте со малку масло и павлаката, прекријте со фолија и печете еден час.

Повеќе вести на Готви.мк:

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

Мусака со печурки

Мусака со карфиол и мисиркино месо

Мусака на ориентален начин

Повеќе рецепти со мелено месо

 

singlepost_text