Колку Македонците пијат алкохол? – еве каде се пие најмногу

Колку Македонците пијат алкохол? – еве каде се пие најмногу

Спротивно од мислењето кое сите го имаме, Русите сепак не се најголемите консумирачи на алкохол на светот. Ако може да им се верува на најновите истражувања, највеќе алкохол се пие во Белорусија, и тоа дури 17,3 литри по жител годишно.По Белорусите на листата се Литванците и Чесите, со нешто повеќе до 12 литри годишно по глава на жител.

Македонија на оваа листа ја нема во првите 15, значи можеме да претпоставиме дека бројката се движи помалку од 10 литри годишно по глава на жител.

Во топ 10 се и Словенците, Србија е на 32 место, а Босна на 91 место.

Најмалку се пие во Ракија и на Блискиот Исток.

Повеќе на Готви.мк:

Леонардо ди Каприо – Еве која диета ви ја препорачува

Северина со нов спот, а ние ве потсетуваме која диета ја држеше кога беше бремена

Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна!

Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци

Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија

Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас?

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

 

singlepost_text