Сите ги сакаме но дали го знаете ова: Како пукаат пуканките?

Сите ги сакаме но дали го знаете ова: Како пукаат пуканките?

Пуканките се омилено мезе, грицки и забава за многумина, но она што е најинтересно за ни, освен одличниот вкус, е тоа како настануваат.Тие настануваат со печење н зрна пченка која поради притисокот и топлината, на околу 200 степени, пука, а скробот одвнатре го формира белиот дел од пуканката, кој е во облик на ружичка или печурка.

Прашањето е зошто зрната пукаат? – одговорот е едноставен:

Зрното има скроб кој има протеински дел кој го штити, а кога зрното ќе се загрее во масло на висока температура, водата од зрната испарува и го омекнува скробот кој го разбива протеинскиот штит.

Кога водата ќе испари, пуканката е лесна и крцкава.

Инаку, пуканките се богати со витамини Б1, Б2, калиум и јаглени хидрати.

Богати се и со магнезиум.

Повеќе на Готви.мк:

Леонардо ди Каприо – Еве која диета ви ја препорачува

Северина со нов спот, а ние ве потсетуваме која диета ја држеше кога беше бремена

Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна!

Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци

singlepost_text