“Ароматичен микс” – ручек на кој му нема маана

“Ароматичен микс” – ручек на кој му нема маана

Направете јадење за чиста десетка на кое му нема маана. Многу зачини и здравје во една чинија.

Состојки:

 • 4 компири
 • 2 моркови
 • 500 гр печурки
 • 1 главица кромид
 • маслиново масло
 • кари
 • вегета
 • бибер
 • сол
 • магдонос
 • црвен пипер
 • оригано
 • босилек

Подготовка:

 1. Исечете го компирот на кригови, исечете го и морковот и одвојте ги рачките на печурките.
 2. Лукот исечете го на крупни коцки, ставете ги сите зачини, па ставете се во тепсија и додадете пола чаша топла вода.
 3. Печете на 200 степени половина час.
 4. Извадете од рерна кога ќе испари сета течност.

Повеќе вести на Готви.мк:

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки