Вашето тело СЕ ТРУЕ поради една намирница – секојдневно ја внесуваме, внимавајте

Вашето тело СЕ ТРУЕ поради една намирница – секојдневно ја внесуваме, внимавајте

Секојдневно пиеме кафе со шеќер, каснуваме благо, но не сфаќаме колкава штета му правиме на телото.Максималната количина на шеќер е 150 калории или 37,5 грама или 9 лажички за мажи, однсно 100 калории, 25 грама или 6 лажички дневно за жени.

Ова го препорачува Американ Харт Асосиејшн, бидејќи поголемото ниво на шеќер може да создаде проблеми. Се случува луѓето да земат и три пати повеќе. Од дозволеното и препорачаното.

Џигерот го впива шеќерот исто како алкохолот, и затоа големо количество може да доведе до надуеност и дебелеење.

Повеќе на Готви.мк:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

singlepost_text