Традиционално јадење на посната трпеза: Пинџур со најдобар вкус

Традиционално јадење на посната трпеза: Пинџур со најдобар вкус

Направете посен деликатес за посната среда. Традиционално јадење по најдобар вкус.

Состојки:

  • 20 суви пиперки
  • 1 кл компири
  • 1 дл масло
  • ½ праз
  • сол

Подготовка:

  1. Компирите убаво се мијат, па се зема длабок сад. Се редат исечените пиперки, па компирот.
  2. Се вари смесата, па потоа се вадат компирите, а пиперките се ставаат заедно со празот и се толчат.
  3. Компирот се лупи и се додава во смесата. Се става сол.
  4. Маслото се загрева и се додава во смесата.

Повеќе вести на Готви.мк:

Шарени полнети пиперки

Полнети пиперки

Турли тава по најдобар рецепт

Специјалитет на денот: Пита со мелено месо

Лесковачка урнебес салата – одлична промена во кујната

Веге рижото

Печени тиквички со пилешко и зеленчук