Ултимативен пијалак за оваа зима: Заборавете на варено вино и топло чоколадо!

Ултимативен пијалак за оваа зима: Заборавете на варено вино и топло чоколадо!

Пијалак кој во исто време ќе ве згрее и орасположи!

Студеното време со себе носи топли напитоци, а доколку сте љубител на варено вино и топло чоколадо тогаш овој нов пијалак ќе ве воодушеви.

Овој пијалак го смислила американската блогерка Кајли Мишел која ги споила совите два омилени пијалаци, топло чоколадо и вино.

Состојки:

  • топло чоколадо
  • млеко
  • црно вино (се препорачува Карбане Сувињон)

Начин на подготовка:

  1. Растопете црно чоколадо во 350 мл млеко. Добро измешајте ја смесата, а потоа во неа ставете 250 мл црно вино и продолжете со мешање додека состојките не се соединат.

Уживајте во оваа нова зимска напивка!

Повеќе вести на Готви.мк:

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

 

singlepost_text