Прсти да излижеш: Пилешко со маслинки и рузмарин

Прсти да излижеш: Пилешко со маслинки и рузмарин

Ако сте љубител на месо, ви нудиме одличен рецепт за пилешко со маслинки и рузмарин. Овој ручек е богат, хранлив, вкусен и здрав.

Состојки:

  • 2 пилешки филети
  • 1 лажица рузмарин
  • 1 шолја исецкани маслинки
  • 2 лажици маслиново масло
  • сол и бибер

Подготовка:

  1. Рерната се загрева на 180 степени.
  2. Пилешкото се посолува и му се наросува бибер.
  3. Се мешаат малсинките со рузмаринот и маслиновото масло.
  4. Се премачкува пилешкото со маринадата, се става во тава и се пече 45 минути.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Зеленчукова супа

Крем супа од моркови

Телешка супа со куркума и брокула

Мисиркина супа со јајце

Пролетна супа

Јагнешка чорба по традиционален рецепт

Крем чорба од тиква и компири