Колачи по рецепт на нашите баби

Колачи по рецепт на нашите баби

Колачот по рецепт на нашите баби можете да го „освежите“ со сладолед или компот од вишни.

Состојки:

 • 80 гр путер
 • 50 гр шеќер
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 4 јајца
 • 200 гр брашно
 • 1/2 кесичка прашок за пециво
 • 200 мл млеко

Начин на подготовка:

 1. Пенасто разматете путер и шеќер, додајте ванилин шеќер, жолчки, а потоа брашно и млеко.
 2. Во тестото измешајте и снег од белки. Тестото би требало да биде густо како за палачинки.
 3. Во загреано и намастено тавче ставете 2-3 лажици од тестото, ставете капак и печете околу три минути.
 4. Колачот по рецепт на нашите баби можете да го „освежите“ со сладолед или компот од вишни.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

singlepost_text