Чоко триаголници – ќе побарате репете

Чоко триаголници – ќе побарате репете

Направете вкусни и посни чоко триаголници кои ќе го соберат целото семејство. Верувајте сите ќе бараат репете.

Состојки:

 • 250 гр шеќер
 • 1 шолја вода
 • 250 гр мелени ореви
 • 100 гр сецкани ореви
 • 100 гр чоколада
 • 100 гр суво грозје
 • 100 гр желеГЛАЗУРА 
 • 100 гр чоколада
 • масло

Подготовка:

 1. Шеќерот се меша со водата и се додаваат мелените ореви, сецканите ореви, 150 гр чоколадо, сувото грозје и желето.
 2. Се добро се меша за да се соедини.
 3. На калап се става фолија и се става смесата.
 4. Кога ќе се стегне, се вади калапот и се полева со останатото чоколадо за глазура и неколку капки масло.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

singlepost_text