РЕБРА ВО СОС: Пикантен деликатес за сите гурмани

РЕБРА ВО СОС: Пикантен деликатес за сите гурмани

Вкусни ребра во сос за сите гурмани и љубители на месо.

Состојки:

 • 2 црвени лути пиперки
 • 30 гр ѓумбир
 • 2 лука
 • 50 гр кафен шеќер
 • 150 мл пиво
 • 10 мл кечап
 • 100 мл соја сос
 • 1,5 кг свински ребра
 • 4 домати
 • 4 шолји пченка
 • 1 модар домат
 • 300 гр пиперки
 • 4 компири

Подготовка:

 1. Се сечат лутите пиперки и ѓумбирот и лукот се рендаат. Се се меша со шеќерот,  пивото, кечапот, соја сосот и бибер. Се додава и магдонос за вкус.
 2. Ребрата се ставаат во кесе за замрзнување и се налеваат со сосот кој сме го добиле. Се оставаат преку ноќ во ладилник.
 3. Се сече зеленчукот, се вадат ребрата, се цедат и се печат на скара 40 минути. Последните 15 минути од печењето се додава и пченка и зеленчукот.
 4. Се сервира украсено по желба.

Повеќе вести на Готви.мк:

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

Мусака со печурки

Мусака со карфиол и мисиркино месо

Мусака на ориентален начин

Повеќе рецепти со мелено месо

singlepost_text