БОГАТ ВКУС: Грчка салата со тестенини

БОГАТ ВКУС: Грчка салата со тестенини

Оваа салата има многу богат вкус, па погодна е да се послужи како лесна вечера.

Состојки:

 • 1/2 шолја маслиново масло
 • 1/2 шолја алкохолен оцет
 • 2 лажички лук во прав
 • 2 лажички сушен босилек
 • 2 лажички оригано
 • бибер
 • малку шеќер
 • 250 гр тестенини
 • 200 гр шампињони
 • 15 шери домати
 • 2 пиперки
 • 150 гр фета сирење
 • кромид
 • 100 гр маслинки
 • 1 краставица

Начин на подготовка:

 1. Во голем сад измешајте маслиново масло, оцет, лук во прав, босилек, оригано, бибер и шеќер.
 2. Додајте ги  зготвената паста, шампињони, домати, пиперки, фета, кромид, исечкана краставица.
 3. Сè добро измешајте, прекријте со фолија и држете во фрижидер најмалку два часа пред служење.

На здравје!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство