Во Македонија не се седнува на трпеза без леб: Еве како да јадете и слабеете

Во Македонија не се седнува на трпеза без леб: Еве како да јадете и слабеете

Во Македонија е традиција да се јаде со леб. Оние кои не можат да си го замислат ручекот без леб, а сакаат да слабеат, треба да го направат ова:

Состојки:

  • 3 јајца
  • 100 гр намаз
  • ½ лажици прашок за пециво
  • сол

Подготовка:

  1. Се двојат белките од жолчките. Додајте сол во белките и изматете.
  2. Ставете ги жолчките во сад, намазот и пецивото и миксирајте.
  3. Додајте го и снегот од белки.
  4. Ставете ја смесата на тепсија обложена со хартија.
  5. Печете 25 минути на 150 степени.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text