Таен рецепт за болоњезе: Врвните готвачи ја открија тајната

Таен рецепт за болоњезе: Врвните готвачи ја открија тајната

Славниот готвач Гордон Ремзи ја откри тајната за болоњезе со совршен вкус.Се што ви треба се главица кромид, 1 морков

3 лажици масло, 3 лукчиња, 350 гр мелено месо, 3 домати, 200 мл сос од домати, оригано, 2 лажици млеко и 100 мл црвено вино.

Магијата според него почнува кога ќе се изрендаат кромидот и морковот, за дополнително да пуштат шмек. Се додаваат и лук, месото, и зачини.

Брзо се меша, па се додава и сосот од домати, доматот сечен на коцки и црвено вино.

Додајте и млеко за поубав вкус.

При послуќувањето н заборавајте и кашкавал како и некоја зелена маслинка.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Многу добра вест! Тестенините помагаат во слабеење

Свежа салата со тестенини

ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини

Тестенини во песто сос

Хот дог шпагети – одличен рецепт кој и дете може да го направи

Варите шпагети во тенџере? – правите голема грешка

Најбрзо слабеење според хороскопскиот знак

Таљатели со зеленчук