Брзо се прават, уште побрзо се јадат! Полжавчиња со сланина и кашкавал (ВИДЕО)

Брзо се прават, уште побрзо се јадат! Полжавчиња со сланина и кашкавал (ВИДЕО)

Богат доручек, едноставен меѓуоброк или мезе за дружење со пријателите.

Состојки:

  • 1 пакување лиснато тесто
  • 1 пакување крем сирење
  • 1 главица кромид
  • магдонос
  • 100 гр сланина
  • 100 гр рендан кашкавал

Начин на подготовка:

  1. Прво исечкајте кромид, магдонос и сланина, а кашкавалот изрендајте го.
  2. Растегнете го лиснатото тесто, па премачкајте го со крем сирење и посипете го со подготвените состојки. Направете ролат, а потоа сечете го на кругови.
  3. Печете ги на 180 степени околу 20 минути, па од рерна извадете ги крцкавите и неодоливо вкусни полжавчиња.

Повеќе вести на Готви.мк

ВИДЕО: Топ 5 рецепти со јајца во Дубаи

ВИДЕО: Како да зготвите печени јајца на Шкотски начин

Печен спанаќ со јајца

ВИДЕО: Нема повеќе печење или пржење јајца, туку…

ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца