Ема е најстара жена на светот и тврди: Го јадам само ова!

Ема е најстара жена на светот и тврди: Го јадам само ова!

Ема Морано, најстарата личност на светот, која на 27 октомври наполни 117 години, тврди рече дека јајцата се тајната за нејзината долговечност.- Јадам по две јајца на ден и тоа е тоа. И колачи. Но, не јадам многу, затоа што немам заби, изјави Морано, која се уште има бистар ум, само што слухот повеќе не ја служи.

Јајца јаде откако и е дијагносицирана анемија, а тоа било кога имала 20 години. Лекарот и препишал да јаде по три јајца дневно: две пржени и едно варено.

На таквата храна таа се придржувала 90 години и верува дека досега има изедено околу 100.000 јајца.

Карло Бава, кој во последние 27 години е нејзини лекар, изјави дека Морено никогаш не јадела многу овошје и зеленчук.

– Кога јас ја запознав, таа јадеше три јајца на ден: две пржени на утро, омлет попладне и пилешко за вечера, рече Бава.

Тој додаде дека сега воглавно јаде бисквити.

Повеќе на Готви.мк:

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

10 „убијци“ на вишокот калории