Чоколадни колачиња со карамела

Чоколадни колачиња со карамела

Во средината на овие крцкави колачиња ве очекува слатко изненадување…

Состојки:

 • 380 гр брашно
 • 230 гр омекнат путер
 • 230 гр шеќер + 1 лажица
 • 230 гр кафеав шеќер
 • 2 јајца
 • 2 лажички екстракт од ванила
 • 1 лажичка сода бикарбона
 • 90 гр какао
 • 130 гр исечкани ореви
 • 48 карамел бонбони

Начин на подготовка:

 1. Добро разматете го путерот и постепено додавајте 230 гр бел шеќер и 230 гр кафеав шеќер. Додајте ги и јајцата и екстрактот од ванила и сè добро разматете.
 2. Измешајте го брашното, содата и какаото и постепено додавајте ја мешавината со путер. Сè добро разматете и додајте половина од оревите. Покријте ја смесата и оставете ја во фрижидер околу 2 часа.
 3. Рерната загрејте ја на 190 степени.
 4. Измешајте ги останатите ореви со една лажица шеќер.
 5. Смесата извадете ја од фрижидер и поделете ја на 4 дела. Обликувајте дел по дел, а остатокот чувајте го во фрижидер. Секој дел од смесата поделете го на 12 мали делови. Растегнете ги малите делови, па во средина на секој ставајте карамела и околу неа обликувајте круг со смесата. Облкуваните колачи потоа извалкајте ги во мешавината од ореви и шеќер (наместо сечкани, можете да измешате шеќер со мелени ореви). Редете ги колачите во плех обложен со хартија за печење.
 6. Печете ги колачињата во загреана рерна околу 8-10 минути. Оставете ги да се изладат, па послужете.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

singlepost_text