Пица-мусака: Јадењето кое го освои Балканот

Пица-мусака: Јадењето кое го освои Балканот

Сите го сакаме вкусот на компири, но и вкусот на пица. Па зошто тогаш да не направиме совршенство од овие два одлични и омилени вкуса?

Состојки:

  • 700 гр компир
  • 150 гр шунка
  • 200 гр кашкавал
  • 2 дл доматно пире

Подготовка:

  1. Компирот се лупи, се вари во солена вода, па се сече на кругови и се реди во тава.
  2. Над компирот се става од доматното пире, па шунка и нарендан кашкавал.
  3. Може да додадете и оригано за вкусот да биде повпечатлив.
  4. Печете во рерна на 200 степени.

Повеќе рецепти прочитајте на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки