Ручек за половина час: Пекарски ѓувеч

Ручек за половина час: Пекарски ѓувеч

Ова многу вкусно јадење се подготвува брзо и ќе биде вистински украс на трпезата.

Состојки:

 • 6 компири
 • 250 гр мелено месо
 • 1,5 шолја ориз
 • 1 главица кромид
 • моркови
 • сув зачин
 • бибер
 • конзерва исечкан домат
 • 1 лажица доматно пире

Начин на подготовка:

 1. Во тенџере издинстајте ги исечканите моркови, додајте го месото, биберот и зачинот. Кога месото ќе се издинста додајте сечкан домат и доматно пире.
 2. Излупете ги компирите и исечете ги на парчиња.
 3. Во огноотпорен сад наредете ред компири, преку нив ставете исчистен ориз и посолете. Потоа ставете издинстано месо со кромид и морков, а потоа од горе повторно наредете компир.
 4. Прелијте со вода, така што водата ќе ги прекрие компририте.
 5. Прекријте со фолија и ставете го садот во рерна да се пече околу 20 минути на 200 степени.

На здравје!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

Направете селска тава – одличен вкус со малку труд

Гнездо од компири со селско месо

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Селско месо по едноставен рецепт

Турли тава со пилешко месо

Печени шницли со зеленчук

Повеќе Gotvi.mk рецепти за главни јадења

singlepost_text