Направете ги познатите „перечиња” со богат вкус во вашата кујна

Направете ги познатите „перечиња” со богат вкус во вашата кујна

Евтино е брзо и забавно. Направете ги познатите грицки-переци во вашиот дом. Еве што ви е потребно за супер забава со друштвото.

Состојки:

  • 200 гр брашно
  • 100 гр сирење
  • 100 гр путер
  • ½ кесе пециво
  • 2 лажици млеко
  • 1 жолчка

Начин на подготовка.

  1. Се мешаат во сад брашното, сирењето, путерот, пецивото и млекото, па се прават перечиња од смесата.
  2. Се премачкуваат со жолчката која претходно ќе ја разматиме и се става сусам или ким, по избор.
  3. Печете ги во рерна на 180 степени додека не добијат златна боја.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

singlepost_text