ВИДЕО: Рецептот на Џејми Оливер за здрави заби и коски

ВИДЕО: Рецептот на Џејми Оливер за здрави заби и коски

Равиоли со тиква и рикота сирење – специјалитет подготвен од страна на познатиот Шеф, Џејми Оливер. „Богати се со калциум и фосфор кои се круцијални за одржување на здравјето на коските и забите“.

Од состојки, потребни ви се:

  • 300 гр. брашно
  • 3 јајца
  • фолија за готвење
  • 1 тиква
  • 250 гр. рикота сирење
  • босилек
  • сол и други зачини по вкус
  • доматен сос
  • пармезан
  • рукола

Целиот рецепт, како и начинот на подготовка погледнете го во следното видео:

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

ФОТО: Џејми Оливер му ја покажа градината на своето бебе

ФОТО: Еве го најдоброто селфи на Џејми Оливер

ФОТО: На Џејми Оливер му се роди 5то дете – сеуште не одлучиле како ќе се вика

Тестенини по рецепт на Џејми Оливер

Пилешко со паста и песто сос – инспирирано од Џејми Оливер

Џејми Оливер со рецепт за да не паѓа дожд (ФОТО)

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки

Принцот Хари е на диета – прочитајте што не смее да јаде

Тајната е во путерот – рецептот за вкусен тост на принцот Чарлс

singlepost_text