Турски компир запечен со јогурт: Прилог за секое јадење

Турски компир запечен со јогурт: Прилог за секое јадење

Овој прилог е идеален за секое јадење. Ќе уживате во неодоливиот вкус кој одлично го надополнува вкусот на месо и компири.

Состојки:

  • 4-5 компири
  • 2 лажици масло
  • 2 лажици јогурт
  • 1 лажиче сол
  • ¼ лажици бибер

Подготовка:

  1. Се лупи компирот и се сече на кришки, а потоа се прелива со јогуртот.
  2. Се ставаат зачините и се пече во плех, 40 минути на 200 степени.

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

 

singlepost_text