ВРЕДИ ДА СЕ ПРОБА: Напивка против хроничен замор, главоболки и недостаток на енергија

ВРЕДИ ДА СЕ ПРОБА: Напивка против хроничен замор, главоболки и недостаток на енергија

Старите Грци практикувале чистење на дебелото црево како би го ослободиле телото од вишок слуз и несварена храна.

И денес добро е познато дека тоа помага кај чувството на хроничен замор, главоболки, ниско ниво енергија во телото и сабеење. Добро делува и на нервниот систем, пренесува Атријум.

Денес ситуацијата со варењето е во далеку полоша состојба отколку во старите времиња кога не постоела брза храна, па секој би требало да периодично да се исчисти.

Ова е одлична напивка која помага во тоа!

Состојки:

  • 2 супени лажици сиров нефилтриран јаболков оцет
  • 1 лажица домашен мед
  • 2 дл вода

Загрејте вода па во неа ставете го оцетот и медот. Кога медот ќе се растопи, испијте. Практикувајте го ова наутро пред било каков оброк.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Црвена здрава чинија: Направете чорба од цвекло

Освежително и здраво: Смути од шумски плодови и цвекло

Домашен рецепт со кој повеќе нема ни да помислите на цвекло од тегла

Релаксирајте се: Чај кој ги опушта мислите и мускулите

Смути на денот: Моркови во чаша

Чајот од шипка како лек

Царот на овошните сокови: Зошто треба да пиете сок од јаболка?

Слабејте и уживајте: Смути со јаболка идеално за најавените горештини

singlepost_text