ПРОБАЈТЕ, НЕМА ДА СЕ ПОКАЕТЕ: Најдобар рецепт за пилешко со ориз

ПРОБАЈТЕ, НЕМА ДА СЕ ПОКАЕТЕ: Најдобар рецепт за пилешко со ориз

Едноставен и брз рецепт за неодоливо пилешко со ориз.

Состојки:

 • 1/2 кг пилешко месо
 • 1 дл масло
 • 1 главица кромид
 • 1 морков
 • 1 лажица вегета
 • 1 шолја ориз
 • магдонос, сол, пипер
 • околу 7 дл вода

Начин на подготовка:

 1. Пилешкото исечкајте го на парчиња, посипете го со вегета. Ставете го во печка во длабока тепсија на полиовина час да се запече.
 2. Кромидот ситно исечкајте го, па измешајте со изрендан морков, магдонос и вегета. Додајте измиен ориз и сè измешајте. Залијте со вода и вратете го во печка.
 3. Печете додека течноста не испари, а оризот не се зготви.
 4. Послужете со салата.

На здравје!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Зеленчукова супа

Крем супа од моркови

Телешка супа со куркума и брокула

Мисиркина супа со јајце

Пролетна супа

Јагнешка чорба по традиционален рецепт

Крем чорба од тиква и компири