МЕДЕНА ТОРТА: Ќе се вљубите на првиот залак

МЕДЕНА ТОРТА: Ќе се вљубите на првиот залак

Направете вкусна медена и есенска торта во која ќе уживате од првиот залак.

Состојки:

 • 2 јајца
 • 20 гр масло
 • 2 лажици мед
 • 120 гр шеќер
 • 450 гр брашно
 • 3 лажици млекоФИЛ
 • 3 дл млеко
 • 150 гр шеќер
 • 150 гр маргарин
 • 5-6 капки рум
 • 3 лажици брашно
 • 200 гр џем од сливи

Подготовка:

 1. Се мати едно јајце, маслото, медот и млекото и ѓеќерот. Откако ќе се соединат се додава и другото јајце и брашното.
 2. Тестото се сече на 4 дела кои се печат на 180 степени.
 3. За филот измешајте ги сите состојки и оставете ги да повријат.
 4. Земете ја првата кора и ставете пола од филот, па покријте со друга кора. Потоа намачкајте од џемот.
 5. По третото парче тесто ставете пак од филот, па повторно кора, па џем.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

 

 

singlepost_text