Ќофте во бел сос

Ќофте во бел сос

Еве како да направите вкусни ќофтиња во бел сос…

Состојки:

 • 500 гр мелено месо
 • 200 мл млеко
 • 1 главица кромид
 • 1 чешне лук
 • брашно
 • масло
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Кромидот ситно исечкајте го. Лукот сомелете го, па додајте го во тестото.
 2. Со раце обликувајте топчиња и извалкајте ги во брашно.
 3. Пропржете ги на масло додека не поруменат, па наредете ги во тепсија.
 4. Прелијте ги со млеко, па ставете ги во рерна загрена на 200 степени. Оставете ги да се печат 15 минути.

На здравје!

Повеќе поврзани рецепти на Готви.мк

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

 

singlepost_text