Брз бел колач – готов за половина час!

Брз бел колач – готов за половина час!

Овој вкусен колач со ванила ќе ги воодушеви сите љубители на слатки, а е многу лесен за подготовка…

Состојки:

 • 220 гр шеќер
 • 110 гр путер
 • 2 јаца
 • 2 лажички екстракт од ванила
 • 180 гр брашно
 • 2 лажички прашок за пециво
 • половина шолја млеко
 • крем шлаг

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 180 степени Целзиусови. Плехот во кој се пече колачот намастете го и посипете го со брашно.
 2. Разматете шеќер и путер. Искршете јајца, а потоа додајте екстракт од ванила. Додајте брашно и прашок за пециво и таа мешавина добро разматете ја. Ставете млеко и мешајте додека смесата не биде глатка. Смесата ставете ја во веќе подмачкан плех.
 3. Печете 30 или 40 минути во загреана рерна. Колачот украсете го со шлаг, а по желба можете да додадете овошје или бело чоколадо.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

 

 

singlepost_text