ТРАДИЦИОНАЛНО КАКО И СЕКОЈ ПЕТОК: Посен деликатес

ТРАДИЦИОНАЛНО КАКО И СЕКОЈ ПЕТОК: Посен деликатес

За сите оние кои ја почитуваат традицијата и постат секој петок, имаме супер рецепт. Направете посни пирошки со ајвар.

Состојки:

 • 1 кг. брашно
 • 1 квасец
 • 50 мл масло
 • 1 лажица сенф
 • сол и шеќер
 • ајвар

Подготовка:

 1. Во сад се ставаат состојките за тесто, квасец, брашно, шеќер, сол, и 100 мл. вода.
 2. Откако ќе нарасне тестото се дели на три дела и се прават пирошки.
 3. Во секоја пирошка се става лажичка ајвар.
 4. Се оставаат да нарастан во сад, па се печат 20 минути на 200 степени.
 5. Може да си наросите и сусам или ким.

Повеќе на Готви.мк:

Полнети пиперки

Турли тава по најдобар рецепт

Специјалитет на денот: Пита со мелено месо

Лесковачка урнебес салата – одлична промена во кујната

Веге рижото

Печени тиквички со пилешко и зеленчук

 

singlepost_text