Салата со макарони – може да биде и замена за оброк! (ВИДЕО)

Салата со макарони – може да биде и замена за оброк! (ВИДЕО)

Оваа вкусна салата може да ви биде и замена за оброк.

Состојки:

 • 300 гр макарони
 • 200 гр мајонез
 • 1 павлака
 • 100 гр салама Пекабеско
 • 100 сува сланина Пекабеско
 • 1-2 кисели краставички
 • 1 кисела пиперка
 • 3 варени јајца
 • 3 варени моркови
 • 1 свежа краставица

Начин на подготовка:

 1. Макароните сварете ги и изладете ги, а сланината и саламата исечкајте ги на ситни коцки. Истото направете го и со варените јајца и морковите.
 2. Во разладените макарони додајте павлака, мајонез и сечканите намирници, па убаво измешајте.
 3. Зелените краставички исечете ги на тенки листови, па наредете ги во круг, а на средина обликувајте цвет околу салатата.

Подетално во видеото во прилог:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Зеленчукова супа

Крем супа од моркови

Телешка супа со куркума и брокула

Мисиркина супа со јајце

Пролетна супа

Јагнешка чорба по традиционален рецепт

Крем чорба од тиква и компири

 

singlepost_text