Нека не ве лаже името: Торта “Руска салата”

Нека не ве лаже името: Торта “Руска салата”

Оваа торта е неверојатно вкусна, а нејзиното име е неверојатно невообичаен. Се вика Руска салата, но е блага и убава и никој не може да и одолее.

Состојки:

 • 12 белки
 • 12 лажици шеќер
 • 6 жолчки
 • 6 лажици брашно
 • 6 лажици мелени оревиФИЛ 
 • 6 жолчки
 • 6 лажици шеќер
 • 600 гр млеко
 • 250 гр маргарин
 • 150 гр шеќер во прав
 • 200 гр ореви
 • 200 гр желе
 • 200 гр суво грозје
 • 200 гр смокви

Подготовка:

 1. Се матат состојките за пандишпанот и смесата се дели на три дела и се печат одделно три кори.
 2. За филот се матат јајцата со 6 лажици шеќер, па се става млекото и се вари на пареа додека не се згусне. Се остава да се олади.
 3. Се матат маргаринот и 150 гр шеќер во прав, па се меша филот со оладената смеса. Се додаваат останатите состојки, ситно исецкани, па ставете од филот меѓу корите, и премачкајте одозгора.
 4. Можете да ја украсите со рендано чоколадо или ореви.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

 

singlepost_text