Ова НИКАКО не го јадете ако имате главоболки – еве како да си помогнете

Ова НИКАКО не го јадете ако имате главоболки – еве како да си помогнете

Ако патите од мигрена, помогнете си самите на себе со намирници од кујната. Доколку го имате овој проблем, кој е еден од најчесто застапените на денешницата, треба да внимавате што и како јадете.НИКАКО не смеете да консумирате чоколадо, кафе, црн чај, житарки со глутен, кикиритки и алкохол.

За да ја намалите болката на природен начин ви препорачуваме:

Лаванда – таа ги смирува нервите и ја намалува болката. Ставете топли облоги на главата или напијте се чај.

Ѓумбир и нане – за да се ослободите од мигрената користете чаеви од ѓумбир и нане кои се ефикасни за смирувањето на нервите.

Тие помагаат и да се намалат мачнините по мигрената.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци

Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија

На традиционален британски појадок со Џон Њуман

Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас?

За убава кожа на лицето: Домашна маска од круша

singlepost_text