Неодолив крем од банани

Неодолив крем од банани

Засладете се со вкусен крем од банани…

Состојки:

  • 3 банани
  • 50 гр шеќер
  • 3 кесички ванилин шеќер
  • 1 лажица сок од лимон
  • 1 лажица јогурт
  • 150 гр разматена слатка павлака

Начин на подготовка:

  1. Излупете ги бананите и испасирајте ги со вилушка. Постепено додавајте шеќер, ванилин шеќер, сок од лимон, јогурт и павлака и добро измешајте.
  2. Ставете го кремот во 2 чаши или шолји и оставете го да се излади, најмалку 30 минути.
  3. Украсете со парчиња банана и послужете.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк

Енергија за цел ден: Почнете го денот со чоколадно смути

Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета

Портокалово смути – за да бидете активни цел ден

Смути од лубеница за почеток на денот – чувар на вашето здравје

Идеален појадок за викендот: Шарено смути за ден полн енергија

Направете смути од портокал кое децата ќе го обожаваат

Напиток кој го менува денот – Смути од кафе и банана

Освежително и здраво: Смути од шумски плодови и цвекло

 

singlepost_text