Еве како да направите сос од кикирики

Еве како да направите сос од кикирики

Овој вкусен сос одлично оди со пилешко месо или зеленчук на скара.

Состојки:

 • 200 гр печени кикирики
 • 1 главица кромид
 • 2 чешниња лук
 • 1 лажица ѓумбир, изрендан
 • 1 лажица масло
 • кокосово млеко
 • 2 лажици соја сос
 • прстофат бибер
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Сомелете ги кикириките во блендер. Исечкајте го кромидот и пропржете го на масло. Додајте ситно сечкан лук и ѓумбир и пржете заедно уште една минута.
 2. Додајте мелени кикирики, кокосово млеко, соја сос и гответе неколку минути. Посолете и побиберете по вкус.
 3. Уште топол, сосот послужете го со зеленчук на скара или пилешко месо.

Уживајте!

Повеќе поврзани статии на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас?

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

singlepost_text