Домашни мекици по рецепт на нашите баби (ВИДЕО)

Домашни мекици по рецепт на нашите баби (ВИДЕО)

Можете да ги јадете слатки или солени…

Состојки:

 • 200 мл млеко
 • 1 лажица шеќер
 • 30 гр квасец
 • 2 јајца
 • 2 лажици масло
 • сол
 • 500-600 гр брашно
 • 1/2 прашок за пециво

Начин на подготовка:

 1. Растворете квасец во малку млеко и шеќер, па кога ќе се раствори додајте го остатокот од млекото, јајцата, 2 лажици масло и брашно. На крај додајте сол и замесете средно тврдо тесто, па оставете го малку да нарасне. Тестото покријте го со фолија или крпа.
 2. По 20 минути растегнете го тестото на дебелина на прст и сечете го по желба. Пржете ги парчињата во масло.
 3. Можете да додадете џем или, ако сакате солени, сирење како што е прикажано во видеото.
 4. Послужете со додаток по избор.

Поврзани рецепти на Готви.мк:

Вкусни погачици

Мекици

Посна торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Ресана торта

Колач со печени јаболка

 

singlepost_text