Денес е традиција но еве како почнало: Зошто има вдлабнатина на вината?

Денес е традиција но еве како почнало: Зошто има вдлабнатина на вината?

Рeтко кој не сака да отвори и да ужива во едно добро шише вино, а она што не може да не се забележи е дека скоро сите шишиња имаат вдлабнатини на дното.Уште кога почнале да се произведуваат првите шишиња за вино, било тешко да се направи шише со рамно дно кое ќе биде доволно стабилно, па производителите смислиле да прават вдлабнатина на дното која ќе ја намали стаклената површина.

Потоа ова станало традиција.

Поврзани вести на Готви.мк:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

singlepost_text