Ароматичен компир од рерна

Ароматичен компир од рерна

Компир во ароматични билни зачини, уште и запечен – вистинско уживање…

Состојки:

 • 4 големи компири (излупени и исечени на коцки)
 • 1 лажица маслиново масло
 • 1 лажица магдонос
 • 1 лажица сечкан лук
 • 1/2 лажица пипер
 • 1 лажица исечкан свеж босилек
 • 1 лажица исечкан свеж рузмарин
 • 1/2 лажица сол

Начин на подготовка:

 1. Рерната загрејте ја на 240 степени.
 2. Измешајте маслиново масло, лук, рузмарин, босилек, магдонос, пипер и сол. Во смесата ставете ги коцките компир и добро натопете ги.
 3. Компирите потоа наредете ги на плех на кој сте ставиле хартија за печење.
 4. Печете ги околу 20-30 минути со повремено мешање.

На здравје!

Повеќе вести на Готви.мк:

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?