ЛЕСЕН И БРЗ ПРИЛОГ: Вака се подготвува пилав од зеленчук! (ВИДЕО)

ЛЕСЕН И БРЗ ПРИЛОГ: Вака се подготвува пилав од зеленчук! (ВИДЕО)

Здрав, лесен и многу вкусен прилог кој ќе ве воодушеви и ќе го направи вашиот ручек повкусен.

Состојки:

 • 1 коцка за супа
 • 2 моркови
 • зачин
 • магдонос
 • бибер
 • 1 блага зелена пиперка
 • 1 лута пиперка
 • 100 гр грашок
 • 200 гр ориз
 • 1 главица кромид
 • 1 помал компир
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Исечкајте го зеленчукот. Кромидот пропржете го на масло, па полека додавајте го останатиот сечкан зеленчук и на крај додајте го оризот и прелијте го со вода во која претходно сте свариле коцка супа.
 2. Гответе на многу слаб оган. Пред крајот додајте зачин, бибер и сечкан магдонос.
 3. Не го мешајте пилавот, туку само лесно протресете го. Кога течноста ќе испари, пилавот е готов.
 4. Сервирајте го пилавот како прилог со некое месо.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

 

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text