Знаете ли колку е опасно салото на стомакот? – еве како да се решите од него

Знаете ли колку е опасно салото на стомакот? – еве како да се решите од него

Нема жена, па ни маж на планетава кои не внимаваат што јадат, и кои не се грижат за изгледот. Многумина мака мачат со оној најголем проблем денес поврзан со дебелината, а тоа е салото на стомакот.Истражување објавено во „Annals Internal Medicine” покажува дека пострашно од салото на стомакот нема. Дури ни прекумерната телесна тежина не е толку опасна колку фалтите на него.  На истражувањето правено со 15.184 мажи и жени постари од 45 години, се покажало дека салото во пределот на стомакот или фалтите на него се поопасни од било што друго.

Се покажало дека луѓето со сало во пределот на стомакот  има поголема шанса да имаат краток животен век. Со оглед на тоа дека имаат сало само во пределот на стомакот, тоа им се лепи само на дигестивниот тракт, и може да предизвика покачени масти, холестерол, воспаленија итн.

За да се решите од овој проблем ви треба соодветна храна. Консумирајте јогурт, кисело млеко, интегрални житарки, оцет и храна богата со витамините А, Ц и К кои побрзо ја варат храната.

Никако не јадете брза храна и масни производи.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

singlepost_text