Овој есенски зеленчук има повеќе витамин Ц од портокалот

Овој есенски зеленчук има повеќе витамин Ц од портокалот

Ќе се изненадите кога ќе дознаете колку витамини содржи! Карфиолот е есенска намирница која има огромна количина витамин Ц, така што во свеж карфиол има околу 80 посто од вкупната количина.Содржи и витамин Б и фолна киселина, и помага за подобар имунитет, намалување на холестеролот, помага во борбата против рак на дојка.

Има и многу калиум, калциум и фосфор.

Повеќе поврзани вести на Готви.мк:

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

singlepost_text