Рецепт за турско ќофте

Рецепт за турско ќофте

Еден турски рецепт за љубителите на ориенални вкусови!

Состојки:

 • 750 гр мелено месо
 • 2 чешниња лук
 • 2 парчиња леб без кора
 • 1 јајце
 • магдонос
 • 2 лажици сол
 • масло за пржење

Начин на подготовка:

 1. Потопете го лебот во вода и исцедете го, па раздробете го во чинија.
 2. Додајте ги останатите состојки и добро измешајте.
 3. Обликувајте топчиња со саканата големина и пропржете ги на загреано масло додека не попримат убава боја.
 4. Послужете со свеж зеленчук, помфрит и чили пиперчиња.

На здравје!

Повеќе поврзани рецепти на Готви.мк

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте