ЕДНОСТАВНО И БРЗО: Чизкејк од карамела во чаша

ЕДНОСТАВНО И БРЗО: Чизкејк од карамела во чаша

Љубителите на карамела ќе уживаат во кремастата фантазија.

Состојки:

  • 100 гр чајни колачиња
  • 400 гр крем сирење
  • 50 гр кафеав шеќер
  • малку екстракт од ванила
  • 6 лажици карамел сос

Начин на подготовка:

  1. Искршете ги колачињата на малку покрупни парчиња и поделете ги во четири чаши за послужување.
  2. Во сад разматете крем сирење, шеќер и екстракт од ванила, па додајте 4 лажици карамел сос.
  3. Внимателно ставете го филот во чашите преку кексот, а од горе разделете ги преостанатите две лажици карамел сос.
  4. Разладете во фрижидер минимум два часа.
  5. По желба украсете со сечкани ореви или лешници.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Пржена банана

Топ 10 Gotvi.mk рецепти со палачинки

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

Бомбици од пченица

Чоколадни топчиња што се топат во уста

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

Најдобар рецепт за домашен чизкејк

Шлаг од јагоди – вистински пролетен специјалитет

 

singlepost_text