Знаете ли кој е најдебелиот народ во Европа?

Знаете ли кој е најдебелиот народ во Европа?

Малтежаните се најдебелата нација во Европската унија, а Романците се најслабите, се наведува во податоците изнесени од свепската агенција за статистика Еуростат.Секоја шеста личност во ЕУ е дебела, што е околу 15,9 отсто од популацијата. Дебелината е поизразена помеѓу постарото и помалку оброзовано население, наведува Еуростат.

Малтежаните се најмногу погодени од овој проблем, каде 26 отсто од населението е дебело. Хрватска е на 21 место, со 18,7 отсто со зголемен вишок на килограми. Од Хрватите подебели се Литванците, Унгарците, Естонците, Британците, Чесите и Словенците. Од друга страна, најслаби се Романците со 9,4 отсто дебели, Италијанците со 10,7 и Холанѓаните со 13,3 отсто дебело население.

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

singlepost_text