После ОВА веќе никогаш нема да ги фрлате лушпите од јајца (ВИДЕО)

После ОВА веќе никогаш нема да ги фрлате лушпите од јајца (ВИДЕО)

Јајцата се многу хранливи, тоа сите го знаеме! Полни се со витамини, но тука се и калциумот и цинкот. Откако ќе ги свариме јајцата, прво ја лупиме лушпата и ја фрламе. Погрешно! Дури 90% од лушпата ја сочинува калциум! Така е, витален минерал, а го фрламе во ѓубре.

Кога зборуваме за факти, голем број научници укажуваат на исклучителната хранливост на лушпата од јајца за нашиот организам. Само половина кафена лажичка мелена лушпа од јајца задоволува 90% од дневните потреби калциум. Тука се наоѓаат 1.000-1.500 мг од овој минерал.

За да ги искористите сите бенефити од оваа материја, сварете ги лушпите од јајца во вода. Оставете ги во зовриена вода десетина минути, како би ги елиминирале бактериите. Потоа ставете ги во рерна на 350 степени 10-15 минути.

Откако термички ќе ги обработите лушпите, оставете ги добро да се изладат, а потоа иситнете ги во прав. Тој прав ставете го во тегла за да ја сочува свежината.

Кога и да правите некој витамински шејк само ставете половина лажичка од овој прав.

Повеќе вести на Готви.мк:

На традиционален британски појадок со Џон Њуман

Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас?

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?