ТАКА Е РЕДОТ: Посен деликатес од три состојки за овој петок

ТАКА Е РЕДОТ: Посен деликатес од три состојки за овој петок

Направете посен деликатес од само три состојки, со кој ќе го соберете семејството на трпеза.

Состојки:

 • 5 компири
 • 400 гр печурки
 • 1 праз
 • 1 лажица мешан зачин
 • 2 лажици масло
 • 1 лажица брашно
 • сол
 • вода

Подготовка:

 1. Празот ситно исечете го и ставете го со малку вода да се динста на тава со масло. Во меѓувреме излупете ги компирите и исечете ги на кругови како за мусака.
 2. Оставете ги компирите да се варат околу 15 минути, па во земјена тава ставете го празот па компирите, па печурките.
 3. Додадете 250 мл вода, вегета, сол и масло како и брашно и измешајте.
 4. Печете половина час на 220 степени.

Повеќе вести на Готви.мк:

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки

singlepost_text