Ова е тајната на совршена домашна пита: Тајната не е во корите, туку…

Ова е тајната на совршена домашна пита: Тајната не е во корите, туку…

Ви откриваме рецепт за совршен прелив за домашна пита која со помош на ова секогаш ќе ви успева:

Состјки:

  • 7 лажици брашно
  • 1 сув квасец
  • 2 шолји млеко
  • 1 шолја масло
  • сол или шеќер (во зависност од тоа каква пита правите)

Секоја кора премачкајте ја со овој прелив, а филувајте ја со што и да сте наумиле.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Рецепт за вистински пица деликатес

Летен појадок кој ќе го правите секој ден

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

Мусака со печурки

Мусака со карфиол и мисиркино месо

Мусака на ориентален начин

Повеќе рецепти со мелено месо

singlepost_text